معرفی کتاب درسی: سبک زندگی در آموزه های نهج البلاغه
24/06/1394

نهج‌البلاغه، قطره‌اي از اقيانوس بي‌کرانه مردي است که به راه‌هاي آسمان آشناتر از راه‌هاي زمين است و همچون چراغي در تاريکي، روشني‌بخش و راهگشاي انسان‌هاست. کتابي است متنوع، با ترکيبي زيبا و چينشي هنرمندانه شامل مطالبي عالي و عميق که هندسه هستي و چرايي آفرينش را به‌زيبايي ترسيم مي‌نمايد و توحيد را در همه ابعاد زندگي جاري مي‌سازد و سبک چگونه زيستن و کاربست دين در مديريت امور دنيوي و اخروي براي رسيدن به «حيات طيبه» را ترسيم مي‌نمايد. دنيا در فرهنگ علوي «دار مجاز» است و آخرت «دار قرار» و هنر توشه برداشتن از اين «گذرگاه»، براي سعادتي ابدي در آن «قرارگاه» را مي‌توان به‌زيبايي از گلستان نهج‌البلاغه چيد.
از اين‌رو براي رسيدن به سبک زندگي اسلامي بايسته است آموزه‌هاي ناب نهج‌البلاغه در قالبي نو نگريسته شود تا به الگويي کارآمد از سبک زندگي اسلامي دست يافت و نياز جامعه امروز را تأمين نمود و توطئه نظام سلطه به‌منظور ديکته نمودن مادي‌گرايي و سبک زندگي غربي را خنثي ساخت. چنانکه سالياني است رهبر فرزانه ايران اسلامي در مجامع مختلف علمي و فرهنگي به ضرورت پيشرفت در اين مهم اشاره نموده است.
دانشگاه معارف اسلامي در راستاي ترويج سبک زندگي اسلامي بر اساس منويات مقام معظم رهبري، بر آن شد تا به تدوين کتاب‌هاي درسي مربوطه بپردازد. اثر حاضر کتابي است با رويکرد سبک زندگي براي درس تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه که به ‌قلم دکتر حامد پوررستمي، عضو هيئت علمي گروه معارف اسلامي دانشگاه تهران به خامه تحرير درآمده است. اين نوشتار محصول نکته‌برداري‌ها و تجارب ده ساله ايشان درطي دوران تحقيق و تدريس بوده و در سه بخش «کليات»، «مباني نظري سبک زندگي» و «منش‌ها و مهارت‌هاي سبک زندگي» سامان يافته است.
 

منبع خبر: معاونت پژوهش

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط