برگزاری نشست خبری همايش وحدت حوزه و دانشگاه
23/09/1395

دانشگاه معارف اسلامی در نظر دارد "همایش وحدت حوزه و دانشگاه، آسیب‌ها و راهکارهای فرارو" را در آستانه سالروز شهادت دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه برگزار نماید.
به همین مناسبت نشست خبری این همايش در روز یکشنبه بیست و یکم آذرماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر شاکرى ریاست دانشگاه معارف اسلامی، معاونین و جمعی از مسئولین دانشگاه و خبرنگاران و عکاسان خبرگزاریهای مربوطه در محل این دانشگاه برگزار شد.
حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر شاکری ایجاد دانشگاه معارف را از ثمرات وحدت حوزه و دانشگاه دانست و گفت: در روز وحدت حوزه و دانشگاه برنامه‎ای با همین عنوان در روز 24 آذرماه در این دانشگاه با حضور آیت‎الله اعرافی برگزار می‎شود؛ همچنین میزگرد تخصصی با حضور اساتیدی چون دکتر پارسا نیا و کچوییان نیز در این روز برگزار می‌شود.
وی اظهارکرد: در این مراسم ضمن تجلیل از خانواده‎های معظم شهدای مدافع حرم و تلاش گران عرصه وحدت حوزه و دانشگاه برنامه‎های مختلفی برگزار می‎شود.
رئیس دانشگاه معارف عنوان کرد: این دانشگاه در سال 1385 تاسیس شد و سه هدف اصلی را نیز در دستور کار خود قرارداده است.
وی افزود: پرورش نیروی متخصص از درون نیروهای حوزه علمیه برای دانشگاه‎‌ها اولین هدف این مرکز بوده است و دومین هدف این مرکز نیز شامل تامین محتوای دروس معارف اسلامی دانشگاه ها است که در این راستا تاکنون 100 عنوان درسی و 200 عنوان کتاب کمک درسی برای اساتید تهیه شده است.
رئیس دانشگاه معارف هدف سوم این دانشگاه را دانش‎‌افزایی اساتید فعلی که در دانشگاه‎ها دانست و گفت: در این ده سال و با امکانات حداقلی، 1200 دانشجو در مقطع ارشد و دکتری جذب شدند که 125 نفر در مقطع دکتری فارغ التحصیل شدند و 300 نفر نیز در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‎التحصیل شدند.
وی در ادامه با اشاره به مسئله وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کرد: اهداف امام راحل از وحدت حوزه و دانشگاه کاملا واضع و روشن است و در این سالهای اخیر نسبت به این مساله کم‏توجهی صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه معارف اسلامی با انتقاد از روند عملی شدن این وحدت گفت: در بازخوانی به وحدت حوزه و دانشگاه هرچه به عقب بازگردیم، مشاهده می‎کنیم که توجهات نسبت به سالهای اخیر بیشتر بوده است؛ تلاش‎هایی که در این عرصه انجام شده است در سالهای اخیر بیشتر در زمینه یادبود و مراسمات و تشریفات بوده است در حالی که اگر این بحث را جدی بگیریم بسیاری از مشکلات امروز حل شده بود.
وی گفت: مباحث علوم انسانی اسلامی نیازمند عزم جدی در حوزه و دانشگاه دارد؛ در واقع باید ضمن تولید علم در بومی سازی مباحث علمی نیز تلاش کرد.
حجت‎الاسلام والمسلمین شاکری عنوان کرد: دغدغه‎های فراوان رهبری در سالهای اخیر در خصوص تحول علوم انسانی هنوز مورد عنایت جدی مسئولان امر واقع نشده است و شاهد این تحول نبوده‎ایم زیرا این عرصه باید با حضور جدی فعالان حوزه و دانشگاه در یک قالب خاص و واحد همراه شویم.
وی افزود: در بحث تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی در سالهای اخیر مسایل جدیدی را شاهد بودیم و در این زمینه اساتید حوزه و دانشگاه باید نسبت به حل این مشکلات تلاش کنند.
رئیس دانشگاه معارف اسلامی تصریح کرد: این کم توجهی به عدم نهادینه سازی وحدت حوزه و دانشگاه بوده است که این اصل مترقی را که از سوی امام راحل طراحی کردند و رهبر انقلاب نیز روی این مساله اصرار و تاکید همیشگی دارندرا مغفول قراردادند.
وی گفت: اگر حوزه و دانشگاه نتواند به مسئولیت امروز خود واقف باشد و دغدغه و نیاز روز را به خوبی ببیند مشکلات بیشتری خواهیم داشت؛ در روز وحدت حوزه و دانشگاه باید شکل جدی ورود کنیم و عرصه جدیدی رقم بزنیم.
حجت‎الاسلام والمسلمین شاکری عنوان کرد: این مساله به آن معنی نیست که هیچ کاری در این عرصه انجام نشده است، ولی تلاش‎ها کافی نیست زیرا امروزه چهاردهه از انقلاب گذشته و نیازهای درونی و بیرونی نظام بسیار بیشتر از این مباحث است.
 

منبع خبر: مديريت امور دانشجويي و فرهنگي

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط