معرفی کتاب: تفسیر موضوعی قرآن کریم
16/11/1395

 

کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم
حجت الاسلام دکتر علی نصیری

قرآن برترین و آخرین هدیه آسمانی، بهترین نصیحت کننده و راهنماست؛ نصیحتش بی فریب و هدایتش بدون گمراهی است. چنانچه امیرمؤمنان فرمود: وَ اعْلَمُوا أَنَّ هَذَا الْقُرْآنَ هُوَ النَّاصِحُ الَّذِي لَا يَغُشُّ وَ الْهَادِي الَّذِي لَا يُضِلُّ. (نهج البلاغه، خ 176) «انس با قرآن دلهاى ما را با معارف قرآن آشناتر خواهد کرد. هرچه در دنیاى اسلام کمبود هست، بر اثر دورى از معارف الهى و معارف قرآنى است». خوشبختانه در ایران به برکت انقلاب اسلامی و خون‏فشانی شهیدان و ایثار مردم خداجوی، قرآن و مطالعات قرآنی جانی دوباره گرفت و انس با قرآن در عرصه¬های مختلف آموزشی و پژوهشی و ... نمود یافت. بر همین اساس شورای عالی فرهنگی و کمیته برنامه ریزی دروس معارف اسلامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با ایجاد تحولی گسترده در سرفصل های دروس معارف اسلامی درس «تفسیر موضوعی قرآن کریم» را به ارزش دو واحد درسی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه نمود.
دانشگاه معارف اسلامی که وظیفه خطیر تدوین متون دروس معارف اسلامی را برعهده دارد، در راستای تقویت و نوآوری و تنوع متون و تناسب آنها با نیاز روز دانشجویان، اقدام به تدوین تفسیر موضوعی قرآن کریم با قلم یکی دیگر از فرهیختگان قرآنی کشور نموده است.
کتاب حاضر تألیف حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی نصیری عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت است. تلاش نگارنده محترم این بوده که با بهره گیری از تجربیات تدریسی، کتابی درخور و متناسب با انتظارات محیط‏های آموزشی فراهم آورد. بر این اساس، کتاب را در دوازده فصل سامان بخشیده است.


در بخش نخست که به شناختنامه قرآن اختصاص دارد، طی چهار فصل شناخت عمومی، شناخت ماهیتی، شناخت تاریخی و شناخت مقایسه‏ای قرآن مورد بررسی قرار گرفته است.
در بخش دوم بخشی از معارف اعتقادی قرآن در سه فصل مورد بررسی قرار گرفته‏ است که عبارتند از: خداشناسی، پیامبر شناسی و معاد شناسی.
بخش سوم به بررسی معارف اخلاقی قرآن اختصاص یافته و در آن طی سه فصل سه مبحث مورد بررسی قرار گرفته‏ است که عبارتند از: شرایط تحقق رستگاری، پایبندی به رفتار عادلانه و محسنانه و پایبندی به شریعت در کنار دین‏باوری.
در بخش چهارم که ناظر به معارف اجتماعی و علمی قرآن است، دو مبحث حقوق انسان از منظر قرآن و نگاهی به آموزه‏های علمی قرآن بازتاب یافته است.
 

منبع خبر: معاونت پژوهش

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط