کسب جایزه سومین دوره جهانی علوم انسانی اسلامی توسط استاد خسروپناه
18/08/1396

حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه مدیر گروه آموزشی مبانی نظری اسلام دانشگاه معارف اسلامی به عنوان برگزیده سومین دوره جهانی علوم انسانی اسلامی معرفی شد.
استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه این موفقیت را خدمت استاد خسروپناه تبریک عرض نموده و از خدای متعال برای ایشان سلامتی و توفیق روزافزون مسئلت می‌نمایند.مراسم اختتامیه چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و اعطای سومین دوره جهانی جایزه علوم انسانی اسلامی، با حضور حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس شورای سیاست گذاری کنگره، آیت الله رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره و جمعی از اهالی و اساتید علوم انسانی در مدرسه امام موسی کاظم (ع) پنج شنبه 4 آبان 96 در شهر مقدس قم برگزار شد.
در این مراسم از اساتیدی که در زمینه علوم انسانی اسلامی فعالیت چشمگیری داشتند، به عنوان برگزیده سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.
در مراسم اهدای سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه در رشته فلسفه علوم انسانیِ اسلامی به دلیل ترویج گفتمان علوم انسانیِ اسلامی، و تألیف آثار علمی مفید و ممتاز در زمینه فلسفه علوم انسانیِ اسلامی شایسته تقدیر شناخته شد.
وی در تقویت و تکمیل لایه های زیرین تفکر بنیادی علوم انسانیِ اسلامی و تبیین آن برای جامعه علمی نیز دیدگاه های برجسته ای را ارائه کرده است.
گوشه ای از زندگی و فعالیت علمی حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه
عبدالحسین خسروپناه در بهمن ماه 1345 شمسی در شهرستان دزفول، چشم به جهان گشود دروس حوزوی را در کنار دروس متوسطه (رشته تجربی) در سال 1362 آغاز کرد و به مدت شش سال در سال 1368شمسی در مقطع سطح سوم حوزه علمیه فارغ‌ التحصیل شد.


دکتر خسروپناه در سال 1368 دروس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و دوازده سال از محضر استادانی همچون آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله العظمی فاضل لنکرانی، آیت الله العظمی جعفر سبحانی، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در حوزه علمیه قم، بهره برد تحصیل دروس تخصصی کلام اسلامی را در کنار دروس خارج فقه و اصول در سال 1370 شمسی آغاز کرده و در سال 1374 در مقطع دکترای کلام اسلامی با رتبه اول از مؤسسه امام صادق (ع) فارغ التحصیل شد و پایان نامه خود را با عنوان انتظارات بشر از دین تدوین نمود.
استاد خسروپناه در سال 1375 شمسی توسط آیت الله مدرسیان در دروس فقه و اصول، اجازه اجتهاد و اجازه نقل حدیث گرفت و از سال 1394 به رتبه استاد تمامی دست یافت و اینک از چندین استاد مشهورفقه و اصول حوزه علمیه قم، اجازه اجتهاد و اجازه روایی دارند.
نظریه‌ها و دیدگاه‌های اختصاصی استاد خسروپناه، عبارتند از:
1- نظریه فلسفه فلسفه اسلامی
2- نظریه دیدبانی
3- نظریه حکمت خودی و تغییر موضوع فلسفه به وجود انضمامی انسان
4- رئالیسم شبکه‌ای و تئوری بداهت نظام‌مند کارآمد
5- الگوی حکمی- اجتهادی و روش شناسی حکمی- اجتهادی
6- نظریه فرایندی از مبانی تا نظام‌های عینی
مهمترین دغدغه‌های فکری و فلسفی و فقهی استاد خسروپناه در دو حوزه مشخص می‌شود:
اول: جریان شناسی فکری ایران و جهان اسلام
دوم: اسلامی‌سازی علوم انسانی و به تبع آن، نظام‌سازی فقه اسلامی
مهم ترین آثار وی عبارتند از:
فلسفه علوم اجتماعی
در جستجوی علوم انسانی اسلامی
فلسفه علوم انسانی(بنیادهای نظری)
انسان شناسی اسلامی
روش شناسی علوم اجتماعی
منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای
منظومه فکری امام خمینی(ره)
منبع خبر: مديريت امور دانشجويي و فرهنگي

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط