معرفی کتاب: سخن آشنا یار آشنا؛ نقش امامان معصوم علیهم السلام در حفظ و ترویج قرآن کریم
21/09/1396

این کتاب که در گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی و به قلم محمدمصطفی اسعدی سامان یافته به همت این دانشگاه و دفتر نشر معارف در 224صفحه و در قطع وزیری منتشر شد.
برای ستردن غبار غربت و مهجوریت از قرآن کریم، بر دردآگاهان روزگار ما، به ویژه مدعیان ایمان و ارادت به ساحت قرآن کریم، فرض است که با رویکرد‌های گوناگون به این کتاب آسمانی بنگرند. به همین جهت بررسی نقش امامان معصوم علیهم السلام در حفظ و ترویج قرآن کریم از موضوعات مورد تأکید گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی قرار گرفت. پیشینه این مهم به روایات امامان معصوم علیهم السلام و سیره عملی آن بزرگواران بر‌می‌گردد. حضرات معصومین علیهم السلام برای فهم‌پذیری هر چه بهتر آیات قرآن کریم و نیز تعمیق باورداشت آن در میان مسلمانان به تبیین آیات و چگونگی درک و طرح آن در جامعه پرداختند. تبیین نقش تاریخی امامام معصوم علیهم السلام در حفظ و ترویج قرآن کریم چیزی است که محمدمصطفی اسعدی با کاویدن، و تتبع در آثار گوناگون و بهره‌گیری از اصحاب نظر و اندیشه کوشیده است آن را روشن سازد.

 


در بخشی از این کتاب و پس از بیان کلیات و تعریف مفاهیم، به اهداف و سیاست های ائمه علیهم السلام در حفظ و ترویج قرآن کریم پرداخته شده است. تأکید بر «مصونیت قرآن از تحریف»، «تبیین آداب قرائت»، «تعریف قواعد فهم قرآن» و «تعریف آفات عدم تعامل با قرآن کریم» از جمله سیاست های ائمه علیهم السلام در این زمینه برشمرده شده است.
در بخش سوم این کتاب به فعالیت های ائمه علیهم السلام در حفظ و ترویج قرآن کریم اشاره شده است. «شناساندن جایگاه، ویژگی ها و معلمان اصیل قرآن»، «آموزش قرآن در قالب تفسیر قرآن»، «تأویل ضابطه مند قرآن» و «پاسخ گویی قرآنی» از جمله موارد مورد تأکید در این قسمت از کتاب است.
افزودنی است که کاربست قرآن کریم در گفتار ائمه علیهم السلام و رفتار ائمه علیهم السلام و جذاب سازی فعالیت های قرآنی از سوی ائمه علیهم السلام از دیگر فعالیت های ائمه علیهم السلام در راستای ترویج و حفظ قرآن کریم برشمرده شده است.
در بخش انتهایی کتاب یکی از مهم ترین فعالیت های ائمه علیهم السلام مقابله با اندیشه ها و رفتارهای ناصحیح در قبال قرآن کریم بیان شده است. در این راستا نگارنده این کتاب معتقد است ائمه علیهم السلام در راستای تقابل با رفتارها و دیدگاه های ناصحیح در قبال قرآن کریم تلاش کردند با «مقابله و جلوگیری از تحریف قران کریم»، «مقابله با تلفظ ناصحیح در قرائت قرآن»، «مقابله با رفتار ناصحیح در قرائت قرآن کریم»، «مقابله با استفاده نادرست از متن»، «مقابله با انحراف در تفسیر و فهم قرآن»، «مقابله با انحراف در به کارگیری قران کریم» و «مقابله با انحراف اهل قرآن کریم» رفتارهای ناصحیح در قبال قرآن کریم را از بین ببرند.
گروه پژوهشی «تاریخ و تمدن اسلامی» دانشگاه معارف اسلامی منتظر نظرات و پيشنهادهاى صاحب‏نظران، اساتيد و دانشجويان گرامى در برطرف كردن كاستى‏هاى احتمالى كتاب است. از این رو خواهشمند است با ارائه دیدگاه های خود ما را در رفع نواقص و ارتقای کتاب یاری بخشید. شماره تلفن این گروه: 32110234-025 و پست الکترونیکی: tarikh@maaref.ac.ir و صندوق پستی: 6173-37155 آماده دریافت دیدگاه های شما بزرگواران است.
علاقه مندان به این کتاب می توانند این کتاب را از مدیریت پخش دفتر نشر معارف: قم، خیابان شهدا، کوچه 23، تلفن و نمابر: 3774004 و یا فروشگاه های پاتوق کتاب سراسر کشور تهیه نمایند.
و یا به نشانی الکترونیکی: @ketabroom.ir E-mail: info و پایگاه اینترنتی: www.ketabroom.ir مراجعه کنند.

 

منبع خبر: معاونت پژوهش

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط