گزارش جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم سوده محمدیان
08/10/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم سوده محمدیان، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش تاریخ و تمدن اسلامی چهارشنبه 06/10/1396 ساعت 12:30 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع پایان نامه سرکار خانم سوده محمدیان: مبانی حکومت از منظر امام علی (ع) با تأکید بر نهج البلاغه.
استاد راهنما: جناب آقای دکتر علی بیات.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر میرمحمدی.
اساتید/استاد داور: جناب آقای دکتر دانش کیا.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.
در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.

 
چکیده
حکومت برای ایجاد وحفظ نظم و امنیت از مهمترین موضوعات تاریخی وارکان تمدن بشری به‌شمار می‌رود. در تعالیم وحیانی اسلام نیزحکومت از ارکان اصلی تمدن اسلامی بود و سیزده سال پس از آغازنزول وحی و مهیا شدن زمینه‌های تشکیل حکومت در یثرب، سنگ بنای تشکیل حکومت مبتنی برآموزه‌های اسلامی در آن شهر بنیان گذاشته شد. اما با رحلت رسول خدا(ص) بودکه میان صحابه آن حضرت در باب حکومت اختلاف رخ نمود. پس از قتل عثمان در ذی‌حجه سال 35 هجری بودکه در پی تغییرات وتحولات اجتماعی ـ سیاسی علی بن ابی طالب (عليه السلام) به خلافت رسید و دوره جدیدی درتاریخ فکری ـ سیاسی اسلام آغازشد. این تحقیق با روش توصیفی ـ تحلیلی، مبانی حکومت از منظر امام علی (عليه السلام) را باتأکید بر نهج البلاغه در دو بخش، یکی مبانی حقوقی و دیگری مبانی سیاسی موردبررسی قرارداده است. نتیجه حاصل از بررسی بیانگر این مهم است که قانونگذاری حق الهی، رأی مردم، عدالت، حقوق متقابل (ملت و دولت)، حقوق اجتماعی (امنیت و آزادی)، حقوق فرهنگی و حقوق معیشتی ـ اقتصادی مبانی اصلی حقوقی حکومت وحاکمیت مطلقه الهی، مشروعیت حکومت، قرآن منشا ثبوت و اثبات مشروعیت سیاسی، اصلاح اموراجتماعی و التزام بر ارزش‌های اخلاقی مبانی اصلی سیاسی حکومت از منظر امام علی(عليه السلام) است.
واژگان کلیدی
حکومت، امام علی(ع)، مبانی حقوقی حکومت، مبانی سیاسی حکومت.


 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط