گزارش جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای قاسم كارگر شریف آباد
16/10/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای قاسم كارگر شریف آباد، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش اخلاق اسلامی دوشنبه 1396/09/13 ساعت 18 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع پایان نامه جناب آقای قاسم كارگر شریف آباد: تحقیق، تصحیح نسخه خطی کتاب اخلاق عالم آراء تألیف محسن خانی کشمیری.
استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین دکتر هدایتی.
استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر امامی نیا
اساتید/استاد داور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابوالقاسم زاده و حجت الاسلام و المسلمین دکتر صدرایی.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.
در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.چکیده
بدون شک نسخه¬های خطی از جایگاه ویژه¬ای در معرفی و حفظ فرهنگ و تمدن هر کشوری برخوردار است، زیرا از طریق آنها می-توان نسل جدید را از سیر تحول اندیشه¬ها و هویت¬های یک ملّت آشنا نمود. از همین روی، نسخ خطّی و احیاء و تصحیح آنها از اهمیت ویژه¬ای برخوردار است.
پژوهش حاضر درباره تصحیح و تحقیق کتاب اخلاق محسنی تألیف شیخ محسن فانی کشمیری، عالم و شاعر قرن یازدهم هجری است که در سال 1075ﻫ.ﻕ به نگارش درآمده است. فانی کشمیری ساختار کتاب خود را به پیروی از اخلاق ناصری خواجه نصیرالدین طوسی درباره مسائل حکمت عملی و در سه بخش تهذیب اخلاق، تدبیر منزل و سیاست مدن تنظیم نموده است. وی با حفظ رویکرد عقلانی و فلسفی به دانش اخلاق، از نقل و عرفان نیز بهره¬ جسته است. او در این کتاب همچنان پرچمدار اخلاق فضیلت‌محور و قاعده اعتدال ارسطویی است و خواسته با استناد به نقل، ریشه¬های دینی این مکتب اخلاقی را در معارف الهی جستجو نماید.
نسخه خطّی موجود از این کتاب منحصر بفرد بوده و به سبب فرسودگی و کهنگی اوراق، در حال زوال می¬باشد. بازیابی و تصحیح این اثر با توجه به اینکه دربردارنده دیدگاه¬های نوین و ویژه‌ای از مؤلّف در موضوع اخلاق می¬باشد، ضروری بنظر می‌رسد و موجب زنده نگاه داشتن معارف اسلامی است که ممکن است از دسترس اندیشمندان دور مانده باشد. مأموریت این تحقیق با هدف شناساندن این کتاب به پژوهشگران حوزه اخلاق و تسریع در روند تحقیقات، تصحیح نسخه و تبیین آراء و اندیشه¬های مؤلّف می‌باشد.
واژگان کلیدی
اخلاق محسنی، محسن فانی کشمیری، اخلاق عالم¬آرا، اخلاق اسلامی، احیاء نسخه خطی، کتاب شناسی.


منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط