گزارش جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای حسین سیمی
28/09/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه جناب آقای حسین سیمی، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش اخلاق اسلامی سه شنبه 1396/09/28 ساعت 12:30 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع پایان نامه جناب آقای حسین سیمی: تبیین و تحلیل آراء اخلاق آیت الله محمد شاه آبادی (باتأکید بر نوآوری ها).
استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین مظفری.
استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رکن الدینی
اساتید/استاد داور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابوالقاسم زاده.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.
در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.

چکیده
اخلاق اسلامی دارای چهار رویکرد فلسفی، عرفانی، نقلی و تلفیقی است. هر رویکردی مبانی و مسائل مخصوص به خود دارد و از نقاط قوت و ضعفی برخوردار است. آیت‌الله محمد شاه‌آبادی (ره) در علم اخلاق بیش از سی جلد تألیف دارند. تألیفات اخلاقی ایشان با رویکرد اخلاق عرفانی است. ایشان در کتاب رشحات‌الاخلاق خود، با تحلیل انتقادی از میراث عرفانی عرفا، با تلفیق ادله عقلی و مؤیدات قرآنی و روایی مبانی جدیدی را پی ریزی کرده و در علم اخلاق پیاده کردند. اصول مسایل اخلاقی ایشان با تکیه بر فطرت قرآنی، علم النفس عرفانی و تحلیل انتقادی و عقلی از صفات مشهور اخلاقی است. از دیدگاه مرحوم شاه‌آبادی (ره) بهترین دلیل برای اثبات اصول عقاید و اخلاقیات فطرت است و ابعاد فطرت با ادله عقلی ازجمله برهان تضایف و برهان خلف و سایر ادله عقلی اثبات می‌شود و با ریاضت قلبی ملکه می‌شود و با اعمال صالحه جوارحی کسب می‌گردد. ایشان راه علمی درمان رذایل و کسب فضایل صفات اخلاقی را عقل عرفانی دانسته و راه عملی آن را ارجاع به حقیقت فطرت قرآنی می دانند. عقل با ادراک محضریت و حضور خدای متعال و زنده کردن حقیقت فطرت قرآنی با ملکه کردن محضریت، انسان را متصف به حقیقت محاسن اخلاقی می‌کند. از نظر استاد موضوع علم اخلاق نفس انسان به‌حسب مراتب و شئون مختلف آن از مرتبه عالی تا مرتبه دانی است و محمول آن فعل نفس بر اساس مراتب تشکیکی نفس است. مسائل علم اخلاق قضایایی است که موضوع آن نفس انسان و محمول آن فعل نفس در مرتبه عالی و دانی و متوسط می‌باشد، انسان در مرتبه عقل کمالات و فضایل را تعقل می‌کند، در مرتبه قلب محاسن اخلاقی را طلب می‌کند و از رذایل متنفر می‌شود و در مرتبه طبع اعمال صالحه انجام می‌دهد و خود را از هوی و هوس نگه می‌دارد. ایشان غایت علم اخلاق را استکمال در دو قوه عقل نظری و عقل عملی و دخول در نور و خروج از ظلمت می دانند. از نظر آیت‌الله شاه‌آبادی بهترین و بالاترین ریاضت اخلاقی ، ریاضت عقلی است. با توجه عقلی به حضرت باری تعالی و ملکه محضریت، راه اتصاف به صفات اخلاقی فراهم می شود. مبدأ افعال و حرکت در انسان چه در بُعد عقلی یا قلبی و یا جوارحی، عبارت از علم و قدرت و اراده است که این سه امر مربوط به نفس و جنبه ی تجرّدی انسان می‌باشد، همان نفسی که یَعْلَمُ وَ یَقْدِرُ و یُریدُ است، و همین سه صفت باعث حرکت انسان می شود.
 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط