گزارش جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم سمیه ممیوند
19/10/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم سمیه ممیوند، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش تاریخ و تمدن اسلامی سه شنبه 1396/10/05 ساعت 12:30 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع پایان نامه سرکار خانم سمیه ممیوند: بررسی اندیشه، شخصیت و مواضع مقداد.
استاد راهنما: جناب آقای دکتر سامانی.
اساتید/استاد داور: جناب آقای دکتر محمد نصیری و جناب آقای دکتر میرمحمدی.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.
در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.

چکیده
تحقیق درباره زندگی و سیره صحابه رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) برای مسلمانان از جهات مختلف حائز اهمیّت است. شناخت چهره‏هاى برجسته تاريخ اسلام و ياران فداكار پيامبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم)، ره‏يابى به الگوهاى ايمان و اسوه‏هاى جهاد و فداكارى است. از چنين انسان‏هاى نمونه، بايد سرمشق گرفت و ويژگى‏هاى اخلاقى و رفتارى آنان را چراغ راه قرار داد.
این تحقیق به روش توصیفی با موضوع بررسی اندیشه، شخصیت و مواضع مقداد انجام شده، تا اطلاعات منسجمی از ابعاد مختلف زندگی و اندیشه او ارائه شود. بر اساس منابع، از جمله كساني كه از همان ابتداي دعوت پيامبر اسلام (صلّي الله عليه و آله و سلّم) به دين اسلام گرويد و جزء مسلمانان اولية قرار گرفت، مقداد است. او با رشادت‌ها و شجاعت هايی كه در حفظ اسلام از خود نشان داد، مورد لطف و محبّت رسول اكرم (صلّي الله عليه و آله و سلّم) قرار گرفت، و به عنوان يكى از اين نمونه‏هاى والاى فضيلت و ايمان، به شمار می‌رود. وی یکی از نخستین مسلمانان و صحابه برجسته‌ای است که افزون بر جایگاه نسبتا رفیع در میان اهل سنت، نزد شیعیان از خواص پیامبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم) و از ارکان اربعه شیعه به شمار آمده است. او در تحولات گوناگون عصر نبوی (صلی الله علیه و آله و سلم)، در جنگ‌ها و غزوات گوناگون شرکت فعالی داشت و از مدافعان و هواخواهان اهل بیت (علیهم السلام) بوده و در انتشار فضائل آنان اقدامات گوناگونی را انجام داد، و در تحوّلات پس از رحلت رسول الله (صلّي الله عليه و آله و سلّم)، در آن بحرانی که غوغای تعیین خلیفه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) بوده، مقداد از اطراف حضرت علی(علیه السلام) دور نشد. همچنین ایشان در قبال اقدامات خلفاء موضع گیری منفی داشته و عملا با آنها به دلیل کنار زدن حضرت علی(علیه السلام) از حکومت و اداره جامعه، به طور علنی مخالفت می‌کرد.

واژگان کلیدی
شخصیت مقداد، اندیشه مقداد، مواضع مقداد.

 


 


 


 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط