گزارش جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم الهام فتحی پناه زارع
20/10/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع پایان نامه سرکار خانم الهام فتحی پناه زارع، مقطع کارشناسی ارشد، گرایش انقلاب اسلامی چهارشنبه 1396/10/20 ساعت 10:30 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع پایان نامه سرکار خانم الهام فتحی پناه زارع: نقش انتظار در انقلاب اسلامی.
استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید احمدی.
استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارجینی
اساتید/استاد داور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر شاکری.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از پایان نامه خود پرداخت.
در ادامه داوران/داور محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از پایان نامه پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به مشورت پرداخته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت شد.


چکیده
پژوهش حاضر با عنوان « نقش انتظار در انقلاب اسلامی» از پژوهش‌های کاربردی در حوزه معارف و انقلاب است که با بهره‌گیری از روش نقلی و استمداد از اسناد نوشتاری و کتابخانه‌ای به پردازش داده‌ها پرداخته و با جستاری در منابع انقلابی و انتظار ، این مساله را بررسی می‌کنم.
انقلاب اسلامی برخاسته از فرهنگ وآموزه‌های اسلامی است، فرهنگ مهدوی که شاخصه‌ی مهم و اصلی فرهنگ مهدوی در دوران غیبت امام عصرA ، انتظار است. انتظار به عنوان موتور محرکه‌ی جامعه با ایجاد امید به جامعه‌ی برتر و آمدن منجی برای اصلاح و استقرار عدالت می‎باشد، رهبران انقلابی با دیدگاه‌های مذهبی‌شان از این پتانسیل برای حرکت‎آفرینی و بسیج مردمی استفاده نمودند.و اندیشمندانی چون شهید مطهری و شهید صدر با تعریفی که از انتظار ارائه دادند از جمله آن تعاریف عبارتنداز: تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب که نشان می‌دهد باید انتظار پویا داشته باشیم و منفعلانه عمل نکنیم ورابطه علت و معلولی محتوای باطنی انسان و روبنای اجتماعی و تاریخی باعث حرکت و خودباوری منتظران شد و آنان را به حرکتی عظیم برای رسیدن به جامعه‌ی برتر سوق دادند .و تحولات سیاسی- اجتماعی بوجودآوردند و با روحیه‎ی انقلابی که از انتظار سازنده بدست آوردندبه مبارزه با ظلم برخاسته و با شهادت طلبی خود آن را به اوج و ائتلای یک فرهنگ اصیل اسلامی رساندند و الگویی از سلوک مهدوی به جامعه‎ی شیعی ارائه دادند. که راهگشای دیگر مسلمانان خواهدبود.جوانان ما باید با حفظ این میراث به حراست از آن همت‌گمارند.

واژگان کلیدی:

انتظار،غیبت، غیبت صغری، غیبت کبری، ایدئولوژی، انقلاب، انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی ایران.
 

 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط