جلسه دفاع رساله جناب آقای علیرضا امینی، مقطع دکتری
06/11/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع رساله جناب آقای علیرضا امینی، مقطع دکتری، گرایش قرآن و متون اسلامی سه شنبه 03/11/1396 ساعت 19 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع رساله جناب آقای علیرضا امینی: سلامت معنوی و شاخصه های آن از منظر قرآن.
استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضایی اصفهانی.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر مهرداد کلانتری.
اساتید داور: حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی، جناب آقای دکتر محمد جواد فلاح، جناب آقای دکتر رضا معصومی راد.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از رساله و انجام اصلاحات درخواستی اساتید محترم داوران در جلسه پیش دفاع پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

چکیده رساله:

نگاهی کل گرایانه به انسان و برخورداری از دو ساحت جسمی و روحی در آفرینش او توسط خدای متعال باعث می‌شود نگاه به سلامت او هم جامع باشد. شناخت انسان نسبت به خودش و خالق و مالکش و نقشی که دیگران در سلامت او دارند و رفتاری که باید انجام دهد تا زندگی برایش معنادار شود، امری معنوی است و از آنجایی که قرآن کتاب هدایت به عالمی فراتر از عالم محسوس و ظاهر است و در پی باز نمودن دیدگان انسان به باطن عالم و برگشت به سوی خداست و احادیث معصومین علیهم السلام هم در همین راستا پرده برداری می‌نماید، با روشن نمودن شاخص‌هایی که بتوان بُعد چهارم سلامت را مورد تحقیق و ملاک واقع شدن نمود از این دو منبع معصومانه بهره جست و شاخص‌هایی که ابعاد بینشی و فکری و همچنین رفتاری را مورد سنجش قرار دهد، استخراج کرد. آنچه به وضوح از این شاخص در ارتباط با خالق، مخلوق، خلقت و خود به دست می‌آید این است که سلامت معنوی در اندیشه اسلامی، همه ابعاد سلامت جسم و روح، و اجتماع را در بر می‌گیرد و بر آنها احاطه دارد و برآوردن نیازهای جسمی و اجتماعی برای رسیدن به سلامت جسمی و اجتماعی هم نوعی سلامت معنوی است. در این بُعد از سلامت تلاش می‌شود، جسم و روح در دنیا و آخرت سالم بوده و با ورود به دارالسلام بهشت، سعادت همیشگی را تحصیل نماید. همه ابعاد سلامت جسم و روح، فردی و اجتماعی باید منتهی به سلامت معنوی انسان شود. در این نوشتار با روش «تحقیق کتابخانه ای» و «تحلیل کیفی» ضمن بررسی مفاهیم اصلی تحقیق و مبانی و ابعاد سلامت، با بهره گیری از قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام شاخص‌های سلامت معنوی را در دو بُعد بینشی و رفتاری در چهار حوزه خداشناسی، خودشناسی، آفرینش و اجتماع انسانی بررسی و استخراج نمودیم. این شاخص‌ها سلامت معنوی را مقوله‌ای فراگیر و دارای مراتب که با تعامل و هماهنگی ساحت‌های بینشی و رفتاری با حوزه‌های چهارگانه ارتباطی، حیات انسانی را با توجه به اهداف توحیدی و آخرت گرایانه، معنابخشی می‌نماید.

کلید واژه
قرآن، حدیث، سلامت، معنوی، شاخص.
 

 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط