جلسه دفاع رساله جناب آقای سید محمدصادق حسینی کجانی
05/11/1396

به حول و قوه الهی جلسه دفاع رساله جناب آقای سید محمدصادق حسینی کجانی، مقطع دکتری، گرایش تاریخ و تمدن اسلامی سه شنبه 03/11/1396 ساعت 18 در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید
موضوع رساله جناب آقای سید محمدصادق حسینی کجانی: مطالعه تطبیقی گزارش های تاریخی قرآن با منابع منتخب درباره تعامل رسول خدا (ص) با یهود.
استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمین دکتر جباری.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر دانش کیا.
اساتید داور: جناب آقای دکتر داداش نژاد، حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد سلیمانی امیری، جناب آقای دکتر صفری فروشانی.
جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از رساله و انجام اصلاحات درخواستی اساتید محترم داوران در جلسه پیش دفاع پرداخت.
در ادامه داوران محترم نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به دفاع از رساله پرداختند. و سپس اساتید برای نمره دانشجو به شور نشسته و بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.


چکیده رساله:
قرآن کريم کتاب هدايت بشريت است که خداوند آن را بر قلب نازنين رسول‌الله الاعظم (ص) فرو فرستاد. خداوند در قرآن با رويکردهاي متعدد و متفاوتی به بحث هدايت ورود کرده است. از مهم‌ترین اين رویکردها رویکرد تاريخي است. در رويکرد تاريخي، قرآن با ورود به جريان و سرگذشت بعضی از اقوام و انبیاء پيشين توجه مخاطبين خود را به آن‌ها جلب کرده و نکته‌های هدايتي خودرا بیان مي کند. لذا با توجه به اهميت و جایگاه رويکرد تاريخي در قرآن، نگارنده درصدداست تا به بخشي از جریانات تاريخي مورد توجه قرآن بپردازد.
- هدف اصلی این پژوهش بررسی تطبیقی گزارش‌های تاریخی قرآن کریم درباره کیفیت تعامل و مواجهه رسول خدا با یهودیان با گزارش‌های منابع تاریخی منتخب (مغازی واقدی، طبقات ابن سعد، سیره‌ی ابن هشام و تاریخ طبری) می‌باشد تا مشخص گردد که تعاملات و مواجهه رسول خدا (ص) با یهود در قرآن کریم چگونه انعکاس یافته و وجوه تشابه و تمایز آن با نحوه گزارش منابع تاریخی منتخب در چیست؟ و در پاسخ این سؤال مهمترین مفروض این پژوهش حجییت و واقع گرایی تمام آیات قرآنی است.
قرآن کريم هم در بعد نگارشي وهم در بعد نگرشي برتري‌هاي غير قابل کتماني نسبت به منابع تاريخي دارد که اين برتري‌ها از هدف اصلي توجه قرآن به تاريخ که همان بعد عبرتي و هدايتي مي‌باشد سرچشمه گرفته است.بنا براين پردازش نگارشي قرآن کريم مانند بسياري از موارد ديگر از ترتيب زماني خاص برخوردار نيست. از سوي ديگر در بعد نگرشي با توجه به علم مطلق خداوند بر تمام هستي، ما شاهد پيشگويي خداوند نسبت به وقوع حوادث تاریخی و نتايج آن مي¬باشيم چيزي که مورخان بشري از آن عاجز هستند. در مقایسه گزارش های تاریخی قرآن با منابع منتخب در باره برخوردهای نظامی رسول خدا(ص) با یهودیان، عمده ی تشابهات در بیان علل برخوردها و تمایزات در روند شکل گیری وقایع می‌باشد.
 

واژگان کلیدی
قرآن کریم،رسول خدا(ص)، یهود، تعامل، تاریخ نگاری، تاریخ نگری.مغازی واقدی،سیره ابن هشام،طبقات ابن سعد وتاریخ طبری
 

منبع خبر: امور پایان نامه ها

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط