برگزاری نشست"بازخوانی نظریه افول آمریکا " با حضور استاد حسن محمدی
20/11/1396

به نام خدا


نشست"بازخوانی نظریه افول آمریکا " با حضور استاد حسن محمدی، کارشناس مسائل آمریکا، روز دوشنبه ۱۶ بهمن در دانشگاه معارف اسلامی، سالن امام رضا (علیه السلام) برگزار گردید.
استاد محمدی در ابتدا به آفات تالیفات در زمینه نظریه افول امریکا اشاره کرد و گفت: ما در مورد افول امریکا بیشتر در ابعاد نظری تالیفات داشته ایم و مخصوصا تاکید برمبانی اندیشه ای و بحث های فرهنگی صورت گرفته است. اما نمی دانیم که خود امریکایی ها و سیاستمداران و نخبگان و مراکز سیاسی_ امنیتی آنها در مورد افول امریکا چه می گویند! بخش مهمی از بحث امروز ما حول همین نقطه مغفول نظریه افول امریکا است، ضمن اینکه بحث امروز نظری صرف نیست بلکه سعی می کنیم شاخص ها و محتوای نظریه را توضیح دهیم نه اینکه صرفا درکلیات بمانیم.
وی در ادامه بخشی از تالیفاتی که در مورد نظریه افول امریکا در غرب نگاشته شده است را به عنوان مثال ذکر کرد و از جمله مهمترین آنها را سند شورای اطلاعات ملی آمریکا دانست و گفت: شورای اطلاعات ملی امریکا که حاکم بر تمام ارکان اطلاعاتی امریکا می باشد در سندی که برای سال 2030 میلادی تعریف کرده تصریحات فراوانی دارد مبنی بر اینکه آینده جهان آینده ای چند قطبی است که در آن امریکا شرکای جدیدی در عرصه های مختلف قدرت دارد و امریکا ابرقدرت نخواهد بود!
ترامپ در مقدمه سند راهبردی امریکا برای سال 2017 میلادی تعبیر «اول امریکا» را به کار می بردکه نشان می دهد امریکا دگر اول نیست! ترامپ می گوید: ما باید خودمان را بازسازی کنیم. که این گزاره ها حاکی از آن است که حتی ترامپ هم به نظریه افول آمریکا معتقد است!
در گزارش اتاق فکر اتحادیه اروپا که ناظر به تحولات برای سال 2035 میلادی است تاکید شده که امریکا رو به افول است و قدرت آن در حال اضمحلال می باشد.
کارشناس مسائل آمریکا در ادامه به تبیین مفهوم واژه "افول" در ادبیات نخبگان، سیاستمداران و مردم امریکا پرداخت؛ افول به معنای غروب کردن و ناپدید شدن است و نکته مهم در افول تدریجی بودن آن است و در مورد نظریه افول امریکا تدریجی بودن آن مورد توجه است. در مورد افول کارشناسان و نخبگان دو نوع افول را برای امریکا تصویر کرده اند؛ افول مطلق یعنی فروپاشی امریکا، افول نسبی یعنی امریکا در نظام بین الملل نسبت به دیگر کشورها قدرتش کاهش پیدا می کند.
افول نسبی را همه قبول دارند و مورد اتفاق همه تحلیل گران و نخبگان است البته با اختلافاتی که برخی در تاریخ تحقق آن دارند. مثلا بعضی می گویند این افول تا سال 2030 میلادی محقق خواهد شد و برخی می گویند امریکا افول کرده است و اساسا آقای ترامپ با شعار ما افول کردیم ولی می خواهیم باز هم اول بشویم بالا آمده است!
استاد محمدی در ادامه به کتاب های زیادی از نویسندگان و نخبگان امریکایی و اروپایی اشاره کرد که معتقد به افول نسبی امریکا هستند و این افراد متعلق به طیف های مختلف سیاسی و اقتصادی مطرح جهان و غرب می باشند؛ در حال حاضر تعبیر "جهان پسا امریکا" تعبیر رایجی است که حتی با همین عنوان کتاب هایی تالیف شده است و یا عناوین برخی کتب  اشاره به نظریه افول دارد و مباحث جهان پس از امریکا را مطرح می کند.
وی در بخش بعدی صحبت خود به افول امریکا از دید مردم آن کشور اشاره کرد و گفت: 70 درصد مردم امریکا فکر می کنند که احتمال فروپاشی اقتصادی در امریکا وجود دارد. در کتاب بهای نابرابری نویسنده می گوید: درحال حاضر امریکایی ها افسرده شده اند و معتقدند در مسیر اشتباهی قرار دارند و تنها 29 درصد امریکایی ها معتقدند که شاید وضعیت اقتصادی امریکا بهتر شود و 44 درصد کاملا درحال بدبینی به سر می برند.
استاد محمدی بعد از بیان آمارهایی از مراجع آماری رسمی در امریکا در مورد افول امریکا نزد خود مردم امریکا به سراغ بیان شاخص های افول امریکا رفت و اینگونه ادامه داد؛ یکی از شاخص های داخلی افول امریکا، افول اقتصادی کاملا چشم گیر در امریکا هست بعلاوه رکودهای پی درپی که بعد از 11 سپتامبر 2001 میلادی شاهد هستیم و بعد از 2008 میلادی تشدید شده اند، بدهی های امریکا به رقم 20تریلیارد دلار رسیده است. حدود3و نیم میلیون بی خانمان در امریکا وجود دارد، به اذعان جامعه مهندسان امریکا، امریکا به لحاظ زیرساخت ها در وضعیت D قرار دارد. کاهش ارزش دلار در برابر ارزهایی مثل یورو روز به روز در حال افزایش است. ضعف در ارائه خدمات اجتماعی جدیست و کسری تجاری (یعنی واردات بیشتر از صادرات) در آمریکا وجود دارد. طبق آمار خود امریکای ها حداقل 46 میلیون نفر یعنی حدود 25 درصد جمعیت امریکا فقیر به حساب می آیند و حتی کوپن غذا دریافت می کنند. پول امریکا یعنی دلار در تجارت بین الملل دیگر مورد اعتماد کشورها نیست؛ قبلا 90 درصد معاملات دنیا با دلار صورت می گرفت اما در حال حاضر حدود 60 درصد معاملات جهان با دلار است.
یکی دیگر از شاخص های افول امریکا، افول فرهنگی است؛ مشکلات فرهنگی، خانواده، معنویت، فساد اخلاقی، سقط جنین، فرزندان نامشروع در امریکا به وفور وجود دارد. طبق یک آمار از سال 1973 میلادی تاکنون 55 میلیون نوزاد در امریکا به صورت رسمی سقط شده اند. تعداد قتل و زندانی در امریکا نسبت به دنیا رتبه اول را دارد و فاصله آن با کشورهای بعدی بسیار زیاد است.
از دیگر شاخص های افول، افول آموزش است؛ امریکا بین 30 کشور توسعه یافته رده 25 را در ریاضی و رده 21 را در علوم دارد.
وی در ادامه گفت: امریکایی ها در حکومت خود به دنبال آرمان هایی بودند و خودشان را شهری برفراز تپه می دانستند اما در حال حاضر مردم و نخبگان امریکا کاملا نا امید هستند و از لابی های صهیونیستی حاکم بر نظام سیاسی امریکا شکایت دارند. طبق برخی اظهار نظرها در امریکا اخبار واقعی وجود ندارد بلکه هوچی گری بر رسانه های امریکا حاکم است.
شاخص بعدی افول بین المللی است؛ یک زمان امریکا دارای هژمون قدرت بود، هژمون بالاتر از ابرقدرت است، یعنی قدرتی که گفتمان سازی می کند و راهبردهای خود را تحمیل می کند. اما در حال حاضر امریکا نه ابرقدرت است و نه هژمون قدرت دارد.
شاخص آخر افول نظامی است؛ طبق آمارها مقتدرترین ارتش دنیا ارتش امریکا است. اما خود فرماندهان نظامی امریکا در مجلس این کشور در سال 2017 گفته اند: ارتش امریکا در وضعیت خوبی نیست و ترامپ هم بودجه نظامی امریکا را افزایش داد که باعث تقویت قوای نظامی امریکا شود. البته خود افزایش بودجه نظامی نشان دهنده افول یک کشور و تمدن است. گورباچف آخرین رئیس جمهور شوروی می گوید: اشتباه ما در شوروی بالا بردن هزینه های نظامی بود و این اتفاق در حال رخ دادن در امریکا هست.
کارشناس مسائل آمریکا در پایان گفت: در حال حاضر نفرت زیادی از امریکا در دنیا وجود دارد. طوری که طبق آمار 67 درصد مردم خاورمیانه ضد امریکا یا مخالف امریکا هستند. نارضایتی زیادی در میان خود مردم امریکا حاکم است که احتمال فروپاشی امریکا از درون را تقویت می کند. امروزه تجزیه طلبی در امریکا به صورت بسیار جدی مطرح است و 512 گروه تجزیه طلب در امریکا وجود دارد که رنگین پوست ها و مخالفین با صهیونیست ها از جمله این گروه ها می باشند.
برخی جهان پس از امریکا را با قدرت هایی نظیر چین، آلمان، هند و ایران در برابر و یا هم عرض امریکا تصویر می کنند. باتمام این توصیفات برخی از افراد در کشور باز هم دست از امریکاگرایی برنمی دارند. افول امریکا مساوی با افول اسرائیل است و بعد از افول امریکا ما اسرائیل نخواهیم داشت. ثمره این مباحث این است که بدانیم در دنیا چه خبر است و بفهمیم اسطوره امریکا در ذهن خیلی افراد شکسته شده است.
در پایان استاد محمدی به سوالات دانشجویان در موضوع افول امریکا پاسخ داد.
 

منبع خبر: مديريت امور دانشجويي و فرهنگي

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط