دیدار هیئت رئیسه، دانشجویان و کارکنان دانشگاه با آیت الله العظمی نوری همدانی
13/12/1396

اعضای هیات رئیسه و جمعی از دانشجویان و کارکنان دانشگاه معارف اسلامی روز چهارشنبه 9 اسفند 96 با حضور در بیت آیت الله العظمی نوری همدانی با ایشان دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر شاکری ریاست محترم دانشگاه به بیان اهداف دانشگاه در تربیت مدرس معارف اسلامی برای دانشگاه ها و تدوین کتب درسی برای گروه‌های معارف اسلامی سراسر کشور و کتب کمک درسی برای اساتید دروس معارف اسلامی پرداختند.


در ادامه آیت الله العظمی نوری همدانی فرمودند: مشکل دنیای امروز آشنا نبودن با معارف الهی است؛ مردم کشورهای دیگر می‌خواهند از طلاب آموزه‌ها را بیاموزند و لازم است از نظر فقهی راه حل مشکلات را پیدا کرد.ایشان اظهار کرد: کار شما بسیار مهم، نقش‌آفرین و دنباله کار پیامبران است. پس از علم توحید هیچ علمی از نظر فضیلت به اندازه علم فقه نیست.وی خاطرنشان کرد: علم فقه همه ابعاد زندگی را در برمی‌گیرد و فقه بسیار وسیع و فهمیدن معارف دینی بسیار مهم است.
این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت فهمیدن فقه گفت: از هر قشری، گروهی باید حرکت کنند تا تفقه در دین پیدا کنند تا مردم را با معارف دین آشنا کنند.
وی خاطرنشان کرد: معارف عبادی از دیگر مباحث فقهی است. مردم از نظر اعتقادی باید ایمان و اعتقاد کامل پیدا کنند و این مطلب را باید در نظر داشت که عبادت وسیله ارتباط با خداوند است.آیت‌الله نوری‌همدانی عنوان کرد: اسلام می‌خواهد مسلمانان از نظر روحیات دارای اخلاق خوب باشند و از تکبر و غرور دوری کنند. وی یادآور شد: معارف اقتصادی از دیگر موارد است که باید بهره‌برداری درستی از اقتصاد شود تا فقرا از بین بروند و مسلمانان زندگی آسانی داشته باشند و تولید و اشتغال در این بخش قرار می‌گیرد.


استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: معارف مدنی، کیفیت معاشرت است از نظر اسلام طبقات مختلفی در اجتماع حضور دارند که کیفیت معاشرت در آنها متفاوت است. وی با بیان اینکه معارف سیاسی اسلام به معنای مدیریت است گفت: اسلام برای اداره امور بشری سیاستی دارد. مدیر جامعه اسلامی باید فقیه، باتقوا، مدبر، با تدبیر و شجاع باشد. آیت‌الله نوری همدانی عنوان کرد: مسئله حکومت ساده نیست و مردم وظیفه دارند برای خود حاکم انتخاب کنند. باید در نظر داشت مردم در اسلام دارای نقش بسیار مهمی هستند.
وی معارف قضایی، معارف جهادی و معارف فرهنگی را از دیگر دستورات اسلام ذکر کرد که باید بر اساس آن عمل کرد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه باید در کار خود طبقه‌بندی کنید گفت: کار شما ساده نیست یک فقیه باید در سطح بالا باشد و همت بلند داشته و با هدف الهی در مسیر تربیت فقها گام بردارد تا در دنیای امروز پاسخگوی نیازها باشد.وی عنوان کرد: مشکل دنیای امروز آشنا نبودن با معارف الهی است. مردم کشورهای دیگر می‌خواهند از شما بیاموزند و لازم است از نظر فقهی راه حل مشکلات را پیدا کرد. آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان اینکه در حوزه‌ها تأکید بر طبقه‌بندی است گفت: برای تربیت متخصص باید طبقه‌بندی کرد و باید در نظر داشت دین اسلام جامع است که باید به تمام ابعاد آن توجه شود.

 


این مرجع تقلید با بیان اینکه انقلاب دینی و مذهبی است بیان داشتند: انقلاب زمینه ظهور امام زمان(عج) است و طلبه‌ها این افتخار را دارند و خود را لشکر امام عصر(عج) می‌دانند. شما الگو هستید و افراد می‌خواهند در اخلاق و رفتار از شما الگوگیری کنند.
ایشان در انتها دانشجویان را به اقامه نماز در اول وقت، خواندن نماز شب و مداومت بر تلاوت قرآن توصیه کردند.
 

منبع خبر: مديريت امور دانشجويي و فرهنگي

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط