چهاردهمین "همایش بین‌المللی دکترین مهدویت"
11/02/1397

چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت در تاریخ پنجشنبه و جمعه 6 و 7 اردیبهشت‌ماه با حضور مهمانانی از ۱۷ کشور و علمای مذاهب گوناگون و با همکاری دانشگاه معارف اسلامی در محل سالن پیامبر اعظم(ص) مدرسه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد.
در ابتدای این همایش دبیر همایش طی سخنانی اظهار داشت: در چهاردهمین دوره این همایش ۱۲۰ مقاله به صورت آزاد و ۱۴۴ مقاله از سوی نهادهای علمی پذیرفته و داوری شده است.
حجت الاسلام سید مسعود پورسید آقایی بیان کرد: ۷۸ خلاصه مقاله و مقاله کامل نیز از ۱۷ کشور خارجی به دبیرخانه همایش ارسال شده است.
وی با اشاره به برگزاری همایش در سه محور افزود: با همکاری ۳۰ مرکز علمی و چندین نهاد دیگر توانستیم این همایش را برگزار کنیم.
دبیر همایش دکترین مهدویت تصریح کرد: در این همایش ۱۰ سفیر از کشورهای اسلامی حضور دارند و از ۳۰ مهدی یاور در عرصه‌های مختلف بهترین مقاله و کتاب، پژوهش و... تجلیل می‌شود.
وی افزود: برای نخستین بار 15 جلسه پیش نشست تخصصی در مراکز برگزار شد که موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه امام حسین (ع)، مرکز تخصصی مهدویت، جامعه الزهرا، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه معارف اسلامی، دانشگاه باقرالعلوم، جامعه المصطفی، مرکز تخصصی ائمه اطهار، پژوهشکده مهدویت، پژوهشکده مسجد مقدس جمکران، موسسه آینده روشن و مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم در برگزاری همایش مذکور دخیل بوده‌اند.
رئیس پژوهشکده مهدویت گفت: مهمانان این همایش از دودسته داخلی و خارجی بوده که از ایران نمایندگان ولی‌فقیه استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و گلستان، علما و ائمه جمعه مراکز اهل سنت نزدیک به 30 نفر و شخصیت‌های علمی برجسته در این همایش شرکت می‌کنند.


پورسید آقایی عنوان کرد: مهمانان خارجی این همایش از کشورهای اسپانیا، تانزانیا، سوریه، لبنان، عراق، پاکستان، هند، روسیه، بحرین، عمان، ترکیه، بنگلادش، یمن، مصر، عربستان، قزاقستان و الجزایر هستند.
وی همکاری نهادهای مختلف در برگزاری این همایش را موردتقدیر دانست و بیان کرد: ارگان‌های صداوسیما، وزارت خارجه، بنیاد حضرت مهدی (عج)، مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، مجمع تقریب مذاهب، سپاه پاسداران، ستاد کل نیروهای مسلح، شبکه نور، شبکه قرآن، مسجد مقدس جمکران و رادیو معارف در بخش‌های اجرایی همایش، برای هر چه‌بهتر برگزار شدن آن همکاری می‌کنند.
وی مراسم افتتاحیه و اختتامیه این همایش را موردتوجه قرار داد و ادامه داد: مراسم افتتاحیه این همایش با حضور آیت‌الله اعرافی و یکی از شخصیت‌های برجسته علمای اهل سنت برگزارشده و مراسم اختتامیه آن نیز با حضور و سخنرانی آیت‌الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و برگزاری میزگرد علمای مذاهب اسلامی در موضوع اصالت و نقش مهدویت برگزار می‌شود.
رئیس پژوهشکده مهدویت خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی از برنامه‌های دیگر این همایش بوده که در قالب چهار کمیسیون و ارائه 126 مقاله انجام می‌شود.
وی با اشاره به آثار مثبت این قبیل همایش‌ها، تأکید کرد: رشد فرهنگ مهدویت در بین کشورهای اسلامی از ارزش‌های دنیوی و اخروی برخوردار بوده و آثار آن بسیار قابل ارزش است.
در ادامه این همایش آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور به ایراد سخنانی پرداختند. ایشان با بیان این که مهدویت محور و اندیشه مشترک مذاهب اسلامی است، اظهار داشت: این ظرفیت همگرایی در عالم اسلام حول این محور نجات بخش وجود دارد.
وی با بیان این که بیش از ۵۰ کشور متعلق به امت‌های اسلامی است، عنوان کرد: هم اکنون کشورهای اسلامی طعمه مستکبران عالم قرار گرفته و ما به وحدت و هم‌گرایی بیشتری نسبت به گذشته نیاز داریم.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: انتخاب یک مذهب و تحمیل آن بر امت شدنی نیست. برخی وحدت مذاهب را ادغام مذاهب می‌دانند که این تئوری از نظر فلسفی و حقیقی نادرست است.
وی ادامه داد: وقتی از وحدت سخن می‌گوییم در واقع از همکاری و تعامل همه مذاهب سخن می‌گوییم.

 


آیت الله اعرافی تصریح کرد: ما ضمن این که استدلال خود را داریم تکثر در عالم واقع را پذیرفته‌ایم و باید از افراط و تفریط ناروا بپرهیزیم و مصالح امت اسلام را مورد تأکید قرار دهیم.
ایشان ادامه دادند: روایتی داریم که عنوان شده اگر نماند از دنیا جز یک روز تا این که امام زمان(عج) ظهور کند. این نشان می‌دهد اگر یک روز هم به پایان خلقت مانده باشد ظهور اتفاق می‌افتد.
آیت الله اعرافی تأکید کرد: اگر به آیات قرآن مراجعه کنیم می‌بینیم در برخی آیات، تمامیت آن آیه جز با قیام آخرالزمان و حاکمیت مطلق جهانی امکان ندارد. ظهور جهانی امام زمان(عج) فلسفه خلقت بشر است که اگر اتفاق نیفتد بی معنا است.
وی افزود: انتظار یک پدیده اجتماعی و موتور محرک و ابزار صیانت از فکر و هویت دینی و اجتماعی در برابر هجمه‌ها است و مایه حیات و امید امت جهان اسلام است. انتظار مقوله تمدنی است که در سایه آن می‌شود تمامی شریعت پیامبر(ص) را زنده و امت را زیر یک پرچم واحد جمع کرد.
آیت الله اعرافی بیان کرد: هرگز ما از اهل بیت(ع) و خاندان و صحابه جدا نخواهیم شد و احیای این اندیشه انتظار در برابر تجاوزها خواهد ایستاد.
وی ادامه داد: انتظار می‌تواند تمام تندروی‌ها را به حاشیه رانده و امت اسلامی را به سمت وحدت و همگرایی سوق دهد.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: امت ما نیازمند امید در برابر دشمنان است و این امید اساس ماندگاری شریعت است.


وی با اشاره به آثار مثبت این قبیل همایش‌ها، تأکید کرد: رشد فرهنگ مهدویت در بین کشورهای اسلامی از ارزش‌های دنیوی و اخروی برخوردار بوده و آثار آن بسیار قابل ارزش است.
بخش پایانی مراسم افتتاحیه این همایش تجلیل از صاحبان مقالات برتر و ۳۰ مهدی یاور در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و رونمایی از نرم افزار دکترین مهدویت، مستند آخرین مسیح و چندین آثار از بخش‌های دیگر این همایش بود.
دانشگاه معارف اسلامی با ارائه 10 مقاله توسط اساتید و دانشجویان خود، همکاری چشمگیری در این همایش داشته‌است.
 

 

منبع خبر: معاونت پژوهش

دانشجویی
آزمون
دفترچه دروس سرفصل ها
دستاورد ها
مطالب مرتبط