تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی (ره)»
16/06/1395

مرکز مطالعات و پژوهش‌های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز در راستای الگوبرداری از سیره علمی و عملی مرحوم علامه طباطبایی(ره) در حوزه اخلاق و کاربست آن در عرصه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، شاگردپروری، آزاد اندیشی و نیز استنباط و استخراج مطالب مربوط به اخلاق علم و فناوری، از آثار و آرای معظم له به منظور تصحیح و تنقیح علوم طبیعی و تجربی از ابعاد فرهنگ و اخلاق لائیسیته و سکولار، همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)» را همراه با بزرگداشت شخصیت ایشان و با همکاری دانشگاه معارف اسلامی و برخی مراکز حوزوی و دانشگاهی دیگر در تاریخ 19 و 20 آبانماه سال جاری در تبریزبرگزارمی نماید.
از اساتید و دانشجویان دانشگاه معارف اسلامی دعوت می‌شود مقالات خود را در زمینه موضوعات ذیل از طریق پایگاه اینترنتی به دبیرخانه همایش ارسال فرمایند.

محورهای همایش
الف) اخلاق علم
1. معنا و مفهوم اخلاق علم
اخلاق علم به‌عنوان یک مفهوم، دارای ابعاد(سویه‌ها) و مولفه‌ها(اجزاء و عناصر تشکیل‌دهنده)یی است که بین آنها نسبتی بر قرار است؛ بعنوان نمونه آیا اخلاق بعنوان یک عنصر کنترل کننده و حاشیه ای است که در متن علم نمی تواند حضور داشته باشد و صرفا دانشمند باید در کار علمی خود مراعات کند، یا خود علم جهت دار و اخلاقی نیز می تواند باشد؟

2. اصول و مبانی اخلاق علم
امروزه با آشکار شدن رخنه های علم مدرن (تحقیقات علمی ضد بشری و بحرانهای زیست محیطی و ...) بیش از پیش بر نقش اخلاق در علم تاکید می شود؛ بی گمان تاکید بر اخلاق در علم، بر یک سری پیش فرضها و مبانی فکری استوار است؛ ازاین‌رو، لازم است که پژوهش‌های علمیِ متکی بر قرآن و حدیث در زمینه مبانی و با محوریت اندیشه های مرحوم علامه صورت پذیرد.

3. نقش اخلاق علم در شکل گیری تمدن نوین اسلامی
علم و فناوری نقش اساسی در شکل گیری و بالندگی هر تمدنی دارد، اکنون پرسش مهم این است که جایگاه اخلاق علم در تمدن اسلامی چیست؟ بعبارت دیگر اخلاق علم چه نقشی در شکل گیری تمدن با شکوه اسلامی در قرون اولیه اسلامی داشت و همچنین برای پی ریزی تمدن نوین اسلامی، اخلاق علم چگونه می تواند نقش ایفا کند؟

4. اخلاق علم اسلامی و سکولار
علم سکولار غربی که در غرب بعد از رنسانس شکل گرفت، هر چند خود را بی نیاز و رهیده از دین (اسطوره) می داند، اما همچنان بر نقش اخلاق در علم و با مبانی خاص تاکید دارد؛ اکنون پرسش اساسی این است که جایگاه اخلاق در علم اسلامی چیست؟ به عبارت دیگر علمِ متناسب با مبانی هستی شناختی، معرفت شناختی و انسان شناختی اسلامی، چه نسبتی با اخلاق علم دارد؟

ب)اخلاق حرفه‌ای
1. اخلاق نقد و آزاد اندیشی
2. جایگاه اخلاق در نظام آموزشی و پژوهشی
3. اخلاق حرفه ای در دانشگاههای اسلامی و سکولار

تاریخ برگزاری همایش: 19 و 20 آبان ماه 95
آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: 15/مهر/1395
اعلام نتایج داوری: 30/مهر/1395
آخرین مهلت ثبت نام در همایش: 30/مهر/1395

آدرس دبیرخانه: تبریز، شهر جدید سهند، دانشگاه صنعتی سهند تبریز، مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین. کد پستی: 5331811111
تلفن: 04133459009 فکس: 04133444307

پایگاه اینترنتی: www.elmvadin1395.ir پست الکترونیکی: infi@elmvadin.ir

منبع خبر: معاونت پژوهش

مواضيع ذات علاقة
الإنجازات
دفترچه دروس سرفصل ها