جزئیات پایان نامه انتخابی شماره 56

توجه: دریافت فایل الکترونیکی پایان نامه ها فقط برای افراد دارای مجوز قابل دسترس می باشد.

عنوان پایان نامه:

سبک زندگی اسلامی با رویکرد سلامت جسم از منظر روایات

نویسنده: کاظم معاضدی عالی
استاد راهنما: محمدتقی دیاری بیدگلی -
استاد مشاور: علی نعمتی - محمد کاظم رحمان ستایش -
استاد داور: محمدعلی رضایی رنانی (اصفهانی) - مجید حیدری فر - غلامرضا نورمحمدی آرانی -
مقطع: دکتری
گرایش: قرآن و متون اسلامی
تاریخ دفاع: 30/09/1396
چکیده:

چکیده
امروزه سبک زندگی غرب بر مبنای مکتب اومانیسم و لذت‌گرایی، دنیا و مادّی گرایی است و آسیب‌های بسیاری فرا روی بشر قرار داده است. در مقابل، آموزه‌های دین اسلام، بر ‌سبک زندگی دینی مبتنی بر معنویت و همراهی میان دنیا و آخرت تأکید دارد و التزام به آن می‌تواند ضامن سلامتی جسم و جان انسان باشد.
موضوع اين پژوهش «سبک زندگی اسلامی با رویکرد سلامت جسم از منظر روایات» و روش پژوهش آن از گونه نقلي- وحياني (در برابر نقلي – تاريخي) و گردآوري داده‌ها با استفاده از اسناد نوشتاري و کتابخانه‌اي؛ همچنين پردازش و تحليل داده‌ها و گزاره‌ها با جستاري در آيات و روایات مرتبط و به گونه تحلیلی و انتقادی است.
اصول سبک زندگی اسلامی، سه شاخه معرفت‌شناختی و هستی‌شناختی و انسان‌شناختی دارد. عقلانیت و اندیشه‌ورزی و بصیرت و تیزبینی دو اصل مهم معرفت‌شناختی است. باورداشت مبدأ و معاد نیز از اصول هستی‌شناختی آن است. همچنین كرامت و آزادی انسان و عدالت فردی و اجتماعی از اصول انسان‌شناختی سبک زندگی اسلامی به شمار می رود.
شاخص‌های سبک زندگی اسلامي در قلمرو شاخص‌های علمي- فرهنگي و اقتصادی، نيز شاخص‌های سیاسی و امنیتی تبیین و تحليل می‌شوند.
آب و مایعات؛ کربوهیدرات (قندها)؛ پروتئین؛ چربی و ويتامين‌ها و املاح، از مواد مغذّي و مورد نياز بدن هستند و در سبک زندگی اسلامی ویژگی‌های تغذیه چنین است: حلیت؛ تنوع؛ سادگی؛ سودمندی؛ رعايت مسائل‌ بهداشتي؛ خوردن در زمان مناسب؛ اعتدال و عدم افراط و تفریط در اصل خوردن یا مصرف‌گرایی و تجملات.
از منظر روایات، نان؛ گوشت قرمز و سفید؛ عسل؛ شیر و لبنیات؛ میوه و سبزی و سرکه، از مهم‌ترین غذاهای اثرگذار در سلامت جسم هستند. همچنین تغذیه‌های ممنوع در سبک زندگی اسلامی عبارت است از: نوشیدنی‌های مُسکر؛ گوشت خوک؛ خون و مردار.
بر پایه روایات، طهارت و پاکی اشیا؛ تقدم و برتری پیشگیری بر درمان؛ اعتدال در تغذيه و ممنوعیت خوددرمانی از اصول بهداشتي در سبک زندگی اسلامی هستند.
در سبک زندگی اسلامی، بهداشت جسمی و فردی ضرورت دارد، نظیر بهداشت سر و صورت و دهان و پوست؛ بهداشت لباس، بهداشت اجابت مزاج و آميزش. همچنین بهداشت اجتماعی نیز لازم است، مانند بهداشت آب و هوا و محیط زيست از راه دفع درست زباله و توجه به فضای سبز.
بر اساس سبک زندگی اسلامی کار و ورزش و تفریح و استراحت نقش مهمی آن سلامت جسم و روان دارد و باید به ویژگی‌های آن نظیر قانون‌مداری و هدف‌مندی و اعتدال نیز توجه کرد.
واژگان کلیدی
سبک زندگی اسلامی، اصول سبک زندگی اسلامی، شاخص‌های سبک زندگی اسلامی، سلامت جسم، تغذیه و سلامت جسم، بهداشت و سلامت جسم.