مراسم رونمایی کتاب «مبانی نظری تمدن اسلامی در قرآن کریم» برگزار شد

مراسم رونمایی کتاب «مبانی نظری تمدن اسلامی در قرآن کریم» برگزار شد

یکشنبه, ۲۵ آبان, ۱۳۹۹

مراسم رونمایی از کتاب «مبانی نظری تمدن اسلامی در قرآن کریم و تجلی آن در بیانات امام خمینی ره و مقام معظم رهبری» نگاشته دکتر سید سعید روحانی در تاریخ ۲۴/ ۰۸/ ۱۳۹۹ در سالروز رحلت علامه طباطبایی ره و روز پاسداشت کتاب و کتابخوانی در دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد.
این مراسم با حضور حضرت آیت الله یعقوب جعفری قرآن پژوه و مفسر قرآن کریم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله شاکری ریاست محترم دانشگاه معارف اسلامی و دکتر محمد نصیری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و اساتید دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.
دکتر سید سعید روحانی مدیر امور پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی این کتاب را با رسالت شناسایی و تبیین مبانی «هستی‌شناسی»، «معرفت‌شناسی» و «انسان‌شناسی» تمدن از منظر قرآن نگاشته است. ایشان یادآور شده است کتاب دیگری با عنوان «مبانی ساختاری تمدن اسلامی در قرآن کریم» در دست تألیف دارد که ان‌شاءالله در اختیار جامعه علمی قرار خواهد گرفت.
در ابتدای جلسه مؤلف تفسیر کوثر آیت الله یعقوب جعفری، محتوای کتاب را کیفی ارزیابی کرد و موضوع کتاب را که بازنمایی مبانی تمدن اسلامی در قرآن کریم است را حائز اهمیت دانست و افزود تمدن پژوهان غربی اساساً تمدن اسلامی را مبتنی بر مبانی قرآن شناختی مورد ارزیابی قرار نمی دهند و به همین در تحلیل و بررسی تمدن اسلامی دچار آسیب های روشی و رویکردی می شوند. وی مباحث سنت های تمدنی در قرآن کریم را از امتیازات کتاب دانست و رویکرد نگارنده محترم در این زمینه را ستود.
در ادامه این جلسه دکتر محمد نصیری عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مهجوریت قرآن کریم در عرصه پژوهش را یادآور شد و تأکید کرد در راستای بسط فرهنگ قرآنی در جامعه انتشار چنین کتاب هایی ضرورت دارد. وی تمدن نوین اسلامی را چشم انداز تمدنی انقلاب اسلامی برشمرد و افزود در راستای بسط راهبرد تمدنی مقام معظم رهبری باید تمدن پژوهی قرآنی در دستورکار مراکز علمی و پژوهشی قرار گیرد. از دیدگاه وی برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب نیز به ارتقای کیفی مباحث تمدنی در حوزه قرآن کمک شایانی می کند.
در این مراسم ریاست دانشگاه معارف اسلامی حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله شاکری ضعف فرهنگ کتابخوانی در جامعه امروزی را یادآور شد و بر این مهم اشاره داشت که برای زدودن این آسیب، مراکز علمی و پژوهشی باید مهندسی فرهنگ کتابخوانی را در جامعه در دستور کار قرار دهند. ایشان قیمت بالای انتشار کتاب را یکی از دلایل ضعف فرهنگ مطالعه برشمرد و یکی از راهبردهای اساسی در این زمینه را انتشار مجازی محتوای کتاب برشمرد.
در پایان این مراسم نگارنده کتاب به فرجام رسیدن این کتاب را حاصل آموخته های خویش از محضر اساتید دانست و بیان داشت که کتاب عاری از کاستی نیست و افزود مشتاقانه آماده دریافت نقطه نظرات دانشجویان، طلاب و اساتید برای ارتقای محتوایی اثر است.
نباید از نظر دور داشت که همان‌گونه که در پشت جلد کتاب تصریح شده است، به‌ دلیل مشکلات اقتصادی برخی از شهروندان جامعه اسلامی، تمامی سود حاصل از فروش این اثر، صرف خانواده‌ های مستمند و نیازمند خواهد شد.
کتاب «مبانی نظری تمدن اسلامی در قرآن کریم و تجلی آن در بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» تألیف دکتر سید سعید روحانی به همت انتشارات نجم الهدی در ۲۸۰ صفحه به بهای ۶۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع خبر: معاونت پژوهشی