گزارش نشست «تحلیل نامه رهبر معظم انقلاب به دانشجویان آمریکایی حامی فلسطین»

گزارش نشست «تحلیل نامه رهبر معظم انقلاب به دانشجویان آمریکایی حامی فلسطین»

پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاکری با اشاره به حجم بالای اعتراضات علیه نسل‌کشی در غزه که از سوی دانشجویان آمریکایی صورت گرفته است، نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به این دانشجویان را نشانه زمان‌شناسی ایشان دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر شاکری رئیس دانشگاه معارف اسلامی در نشست علمی «تحلیل نامه رهبر معظم انقلاب به دانشجویان آمریکایی حامی فلسطین» که در این دانشگاه برگزار شد گفت: کشور ما رئیس‌جمهور خود را در شرایطی که دوره مجلس هم تمام شده و عملاً رئیس‌مجلسی وجود نداشت از دست داد اما با مدیریت ولی‌فقیه، در دل توده‌های مردم آرامش ایجاد شد. هم ولایت‌فقیه برای ما نعمت بوده و هم شخص حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نعمت بزرگی است. ایشان بیش از ۸۰ سال سن دارد اما بهتر از هر کسی زبان جوان را می‌فهمد و در دیدار نسل جوان با ایشان به‌ویژه دیدار دانشجویان در ماه رمضان این امر به خوبی دیده می‌شود.
وی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به دانشجویان با وجدان آمریکایی حامی فلسطین، اشاره ایشان به کتاب قرآن را مهم ارزیابی کرد و گفت: اندیشه امامین انقلاب در خصوص مسأله فلسطین در طول ۴۵ سال گذشته تغییر نکرده است و حتی پیش از انقلاب نیز سخنرانی‌هایی در خصوص جنگ با اسرائیل مطرح کرده بودند. تعبیر «غده سرطانی» از امام راحل است که در ادبیات امروز جهان نیز جا افتاده است. امام خمینی(ره) هر چیزی که در نابودی اسرائیل مطرح بود را بدون ملاحظات دیپلماتیک مطرح کرده‌اند.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: کسی که توانست تئوری امام در خصوص فلسطین را امتداد بخشیده و ساماندهی کند، رهبر معظم انقلاب است. در برخی تحلیل‌ها آمده است که «ایده خمینی توسط خامنه‌ای نظام‌سازی شده است». روزنامه گاردین گفته است که مردم ایران ۱۰۰ سال آینده می‌فهمند آیت‌الله خامنه‌ای برای این کشور چه خدماتی کرده است.
وی با اشاره به اتهام مخالفان به شهید رئیسی در خصوص عدم فهم نظام دیپلماتیک دنیا، اظهار داشت: در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهور شهید، کسی که به بی‌سوادی در دیپلماسی متهم بود، بیش از ۱۳۰ کشور پیام تسلیت داده و حدود ۷۰ کشور نیز هیأت فرستادند. کسی که دیپلماسی بلد نباشد این همه مورد تجلیل قرار نمی‌گیرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاکری بیان داشت: در عملیات طوفان الاقصی بسیاری حماس را محکوم کردند و از روی ترس و بزدلی کشته شدن مردم غزه را گردن حماس می‌انداختند؛ این بزدل‌ها در ابتدای انقلاب نیز انقلابی‌ها را محکوم کردند و حتی در خصوص جنگ نیز ما را متهم به جنگ‌افروزی کردند. در حالی که طوفان الاقصی توسط برخی دولت‌های اسلامی هم محکوم شد، ولی مورد حمایت شدید ایران قرار گرفت و رهبر معظم در مراسم سالگرد امام خمینی(ره) در تحلیل خود اشاره کردند که در صورت عدم تحقق این عملیات، پروژه محو فلسطین را دشمن برنامه‌ریزی کرده بود.
وی با اشاره به حرکت دانشجویان آمریکایی در تبدیل جشن فارغ‌التحصیلی به مراسم حمایت از مردم مظلوم فلسطین، افزود: حرکت‌های دانشجویی امروز آمریکا شبیه اعتراض به رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی است که در نهایت به قطع حمایت دولت آمریکا از این رژیم و سپس سقوط آپارتاید ختم شد. حرکت‌های اعتراضی امروز دانشجویان آمریکایی به محو رژیم آپارتاید صهیونیستی منجر خواهد شد؛ صهیونیست‌ها هزاران‌بار وحشی‌تر از نژادپرستان آفریقا هستند.
رئیس دانشگاه معارف با اشاره به حجم بالای اعتراضات به نسل‌کشی در غزه، زمان نامه رهبر انقلاب را مناسب دانست و از زمان‌شناسی رهبر معظم انقلاب تجلیل کرد و گفت: در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا حدود ۲۰۰ تحصن و اعتراض به نسل کشی مردم غزه برگزار شده و بیش از ۵ هزار نفر دستگیر شده‌اند؛ رهاورد اینها این خواهد بود که اندیشه مقام معظم رهبری در ذهن آنها می‌ماند. سطح بیداری ملت‌ها تغییر کرده است و ما در حال حاضر شاهد بیداری نخبگانی هستیم. بحث‌های فلسطین به سطح اندیشمندان و نخبگان کشیده شده و بدون تعارف از آن حرف زده می شود. و امروز یکی از اقشاری که در جهان در طرف درست تاریخ ایستاده و مظلومیت فلسطینیان را فریاد می‌زنند قشر فرهیخته و اندیشمندان هستند.
وی در ادامه با اشاره به جدا شدن راه فضای مجازی از فضای رسانه‌های رسمی تصریح کرد: در دهه ۶۰ نمی‌توانستیم بگوییم که عراق متجاوز است زیرا خبر از جانب تلویزیون‌های رسمی و روزنامه‌های کثیرالانتشار غربی منتشر می‌شد اما امروز فضای مجازی کاری کرده که رسانه های بزرگ نمی‌توانند واقعیت را سانسور کنند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاکری با بیان اینکه عملیات وعده صادق حیثیت بالایی برای جمهوری اسلامی ایجاد کرد و هیمنه پوشالی غربی‌ها را شکست داد، بیان داشت: جمهوری اسلامی در عملیات وعده صادق و حمایت از طوفان الاقصی کار بسیار بزرگی کرد و البته که این نتیجه یک اندیشه است.

منبع خبر: روابط عمومی