گزارش جلسه دفاع رساله جناب آقای محمدعلی صادق‌زاده

گزارش جلسه دفاع رساله جناب آقای محمدعلی صادق‌زاده

دوشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع رساله جناب آقای محمدعلی صادق‌زاده، مقطع دکتری، رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش انقلاب اسلامی چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید:

موضوع رساله: رهبری و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران.
استاد راهنما: جناب آقای دکتر دهقانی فیروزآبادی.
اساتید مشاور: جناب آقای دکتر محمد ستوده آرانی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسین ارجینی.
اساتید داور: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر قاسم شبان‌نیا، جناب آقای دکتر مصطفی ملکوتیان، جناب آقای دکتر امیر سیاه‌پوش.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از رساله و انجام اصلاحات درخواستی اساتید محترم داوران در جلسه پیش‌دفاع پرداخت.
در ادامه داوران محترم به نقد رساله پرداخته و نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به نقد داوران پاسخ داده و یا برخی را پذیرفتند تا اصلاح شود. سپس اساتید به جهت ارزشیابی رساله به شور نشسته و نمره را مشخص نمودند. به بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده رساله
دراین رساله نقش و جایگاه رهبری نظام در دیپلماسی عمومی جمهوری ایران مورد بررسی قرار گرفت. بدین منظور در پاسخ به پرسش اصلی که نقش رهبری نظام در فعال‌سازی، تقویت و کارآمدی دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران جهت تأمین منافع ایران و جهان اسلام چیست؟ این فرضیه مورد آزمون قرار گرفت که رهبری نظام با توجه به جایگاه خود در ساختار سیاسی ـ حقوقی جمهوری اسلامی ایران از طریق گفتمان‌سازی، اعتباربخشی، اقناع‌سازی و مدیریت تصویر از طریق ارتباط مستمر در فعال‌سازی، تقویت و کارآمدی دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. در بحث گفتمان‌سازی به نقش رهبری در گسترش گفتمان‌های انقلاب و مقاومت پرداخته شد. در اعتبار بخشی به نقش رهبری درتبیین جهت گیری‌ها، اصول و اهداف سیاست خارجی اشاره شد. در اقناع‌سازی و مدیریت تصویر بیان شد که رهبری نظام از طریق شیوه‌های ارتباطی مانند دعوت و ارسال پیام به نخبگان و جوانان و بهره‌گیری از سازمان‌ها و نهادهای فراملی نقش مؤثری را در شناساندن ارزش‌ها، آرمان‌ها و پیام اسلام و انقلاب به افکار عمومی و ملت‌های منطقه و جهان داشته است. تصویر‌سازی واقعی از اهداف سیاست خارجی کشور و مقابله با کژتابی‌های دشمنان انقلاب اسلامی، روشنگری و آگاهی‌بخشی در فرآیند دیپلماسی عمومی توسط رهبری باعث گسترش عمق استراتژیک نظام در میان نخبگان، ملت‌ها و دولت‌های حامی انقلاب اسلامی ایران شده است.

 

واژگان کلیدی
دیپلماسی عمومی، انقلاب اسلامی ایران، رهبری نظام، قدرت نرم، کارآمدی.

منبع خبر: معاونت آموزشی - واحد امور پایان نامه ها