گزارش جلسه دفاع رساله سرکار خانم مرضیه ورمزیار

گزارش جلسه دفاع رساله سرکار خانم مرضیه ورمزیار

چهارشنبه, ۱۴ مهر, ۱۴۰۰

به حول و قوه الهی جلسه دفاع رساله سرکار خانم مرضیه ورمزیار، مقطع دکتری، رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه معارف اسلامی برگزار گردید.

موضوع رساله: نظریه ارزش اخلاقی از دیدگاه ملاصدرا.
استاد راهنما: حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسینی قلعه‌بهمن و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی شیروانی.
استاد مشاور: جناب آقای دکتر غلامحسین گرامی.
اساتید داور: جناب آقای دکتر حسین اترک، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی عبداللهی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مجید ابوالقاسم‌زاده.

جلسه دفاع، پس از قرائت چند آیه از کلام‌الله مجید و اعلام برنامه توسط استاد محترم راهنما شروع و سپس دانشجو به ارائه گزارشی از رساله و انجام اصلاحات درخواستی اساتید محترم داوران در جلسه پیش‌دفاع پرداخت.
در ادامه داوران محترم به نقد رساله پرداخته و نظرات خودشان را مطرح نمودند و بعد دانشجو و اساتید محترم راهنما و مشاور به نقد داوران پاسخ داده و یا برخی را پذیرفتند تا اصلاح شود. سپس اساتید به جهت ارزشیابی رساله به شور نشسته و نمره را مشخص نمودند. به بعد از آن صورتجلسه توسط استاد محترم راهنما قرائت و در آخر سوگندنامه توسط دانشجو خوانده شد.

 

چکیده رساله
تأمل در مبانی فکری صدرالمتألهین و کنکاش در آثار متعدد وی با توجه به نظریه‌پردازی‌های بکری که در این زمینه دارد، افقی نو برابر چشمان می‌گشاید به‌طوریکه می‌توان اندیشه وی را با نگاه تازه‌ای بازخوانی کرد و ظرفیت فوق‌العاده آن ‌را در حوزه‌های مختلف و از جمله فلسفه اخلاق مشاهده نمود. از مهم‌ترین مباحث این حوزه، نظریه ارزش اخلاقی است. خردورزی و حکمت با تهذیب نفس انسانی، جهت تخلق به اخلاق الهی و قرب به حضرت حق در نوشته‌های صدرایی چنان درهم‌تنیده است که می‌توان به‌جرأت این دو را رکن رکین مبانی تفکر وی قلمداد نمود. این نوشتار، در پی استنباط نظریه ارزش اخلاقی وی است. از آنجا که این امر، جز از طریق مبانی آن تفکر، به‌ویژه مبانی الهیاتی، انسان‌شناختی، هستی‌شناختی، ارزش‌شناختی، معرفت‌شناختی و… ، سامان نمی‌پذیرد، نویسنده پس از بررسی مبانی نظریه ارزش اخلاقی صدرا، به این مهم می پردازد. اصول نظریه ارزش اخلاقی صدرا، اهداف، مؤلفه‌ها، منابع و روش‌ها. عنوان مباحثی است که بعد از تببین نظریه ارزش اخلاقی صدرا می‌آید و نظریه ارزش اخلاقی وی را بیش از پیش روشن می‌سازد. به‌خلاف آنچه امروز در خصوص نظریه ارزش اخلاقی صدرا مطرح است و از آن، به فضیلت‌محوری یاد می‌شود، ضمن تقسیم اخلاق فضیلت، به دو نوع فضیلت‌گرایی و فضیلت‌محوری و تبیین آن، معتقد است؛ حق و صواب در نظریه ارزش اخلاقی ملاصدرا، آن است که گفته شود؛ صدرالمتألهین، در سطح عالی و نهایی یا به تعبیر دیگر در ساحت عرفان، یک غایت‌گرای قرب‌گرا است‌. هنگامی که از این ساحت بلند، به فضای حکمت صدرا فرود‌ آییم، چنانچه با نام غایت‌گرای فضیلت‌گرا از آن یاد شود، منعی ندارد؛ زیرا تنها دو روی یک سکه، در دو ساحت است. نیز با اعتقاد به تشکیک وجود صدرا و مشی وی در سطح‌بندی مخاطب جهت انتقال حقایق و معانی، داشتن نظریات ارزش اخلاقی متفاوت بسته به مرتبه وجودی انسان‌ها در سطوح پایین‌تر محتمل است و‌لیکن نظریه قرب‌گرایی، در سطح عالی و نهایی، مختار نویسنده است.

 

واژگان کلیدی
فلسفه اخلاق، نظریه ارزش اخلاقی، غایت‌گرایی، قرب به خدا، صدرالمتألهین.

منبع خبر: معاونت آموزشی - واحد امور پایان نامه ها