کتاب درسی «تفسیر قرآن مجید (آیات منتخب) با تأکید بر تفسیر نمونه» منتشر شد

کتاب درسی «تفسیر قرآن مجید (آیات منتخب) با تأکید بر تفسیر نمونه» منتشر شد

پنجشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۹

کتاب حاضر به قلم دکتر علیرضا کمالی در یک مقدمه و شش بخش با عناوین آیات منتخبِ: قرآن‌شناسی، سیمای انسان مؤمن و منافق، ارتباط انسان با خدا، روابط اجتماعی، روابط سیاسی و روابط اقتصادی نگارش یافته است.
قرآن کریم؛ آخرین کتاب آسمانی بر خاتم پیامبران الهی حضرت محمد(ص) نازل شد تا با رهنمودها و تفسیر و تبیین پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) زمینه‌ساز هدایت انسان گردد و انسان با تمسک به آن بتواند از ظلمت‌هایی که در آن غوطه‌ور است، رهایی یابد و در مسیر روشنایی، صراط مستقیم و جاده‌های سلامت قرار گیرد.
درس «تفسیر موضوعی قرآن کریم» از جمله دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ها است که به‌عنوان دو واحد، در برنامه درسی دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور جای گرفته است.
از زمان تصویب این درس تاکنون کتاب‌های درسی مختلفی با نگاه عام و برای همه رشته‌ها و با نگاه خاص و تخصصی برای برخی از رشته‌های تحصیلی از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی منتشر گردیده است.
تلاش نویسنده محترم در این اثر بر آن بوده تا با محور قراردادن آیات منتخبی از قرآن کریم در موضوعاتی که بدان اشارت رفت، زمینه آشنایی دانشجویان محترم را با تفسیر فرازهایی از آیات نورانی قرآن کریم با قلمی روان و پرهیز از مباحث تفسیری تخصصی و با تأکید بر تفاسیر المیزان و به ویژه تفسیر نمونه را فراهم نماید.
هر یک از بخش‌های این اثر شامل شش جزء به شرح ذیل است:
یک. اهداف رفتاری
در ابتدای هر بخش چند هدف رفتاری و انتظاری که از خوانندگان در مطالعه آن بخش وجود دارد، بیان شده است.
دو. مقدمه
سه. متن اصلی بخش؛ که به ترتیب شامل عنوان آیه، آیه یا آیات مربوطه، سبب نزول (در صورت وجود)، تفسیر و نکته‌های تفسیری.
چهار. پژوهش و گزارش
پنج. منابع پژوهش
از آنجا که امکان طرح مطالب زیادی از مباحث ناظر به موضوع هر بخش در این کتاب فراهم نبوده، در قسمت پژوهش و گزارش، و نیز منابع پژوهش، زمینه‌ساز مطالعه و تحقیق دانشجویان شده است تا آنان با مطالعات خویش و گزارش آن به کلاس یا استاد، دانش خود را در باره موضوعات هر بخش گسترش دهند.
شش. مقاله‌های پیشنهادی برای مطالعه
در پایان هر بخش مقاله‎‌هایی جهت مطالعه بیشتر برای مخاطبان معرفی شده است.
جهت ملاحظه صفحات آغازین کتاب کلیک نمایید.

منبع خبر: معاونت پژوهشی